Psychoterapia Gestalt

Jest to profesjonalny nurt psychoterapii humanistycznej, zapoczątkowany w połowie XX wieku. Twórcą psychoterapii Gestalt był Fritz Perls – niemiecki emigrant w USA. Wraz z żoną Laurą poświęcili całe życie na rozwijanie tej metody.

Podstawy terapii zostały sformułowane w oparciu o psychologię postaci (Gestalt w języku niemieckim to „postać”, „figura”), teorię pola Kurta Lewina, psychoanalizę, filozofię wschodu , psychodramę, bioenergoterapię, fenomenologię i koncepcje filozofii egzystencjalnej, zwłaszcza egzystencjalizm dialogujący Bubera oraz holizm. Ten bogaty wachlarz pozwolił na stworzenie metody eklektycznej, która również terapeucie daje możliwość korzystania z różnorodnych technik pracy.

Terapia Gestalt dużą wagę przywiązuje do świadomości tego, co dzieje się w teraźniejszości na poziomie ciała, emocji, umysłu i zachowania. TU i TERAZ osoby jest doświadczeniem całościowym, przejawiającym się w kontakcie z otoczeniem. Obejmuje doznania zmysłowe, myśli, uczucia, emocje, a także wspomnienia, wyobrażenia, marzenia i plany. W tak pojętej teraźniejszości przejawiają się więc i przeszłość, i przewidywana przyszłość. Przeszłość jest przedmiotem badania w takim stopniu, w jakim pojawia się i wywiera wpływ na aktualne przeżywanie, samopoczucie i relacje interpersonalne.

Celem w terapii Gestalt jest świadomość, czyli zdawanie sobie sprawy z tego, co czujemy, o czym myślimy i co robimy w danym momencie, a także z tego, co aktualnie wokół nas się dzieje.

Celem nadrzędnym terapii jest osiągnięcie dojrzałości, wzrost potencjału człowieka, zwiększanie jego możliwości poprzez integrację osobowości, wzmocnienie jego autentycznych pragnień i potrzeb.

Podstawowe zasady terapii Gestalt to relacja JA – TY, autentyczny kontakt pomiędzy klientem i terapeutą, dialog i eksperyment.

Psychoterapia Gestalt jest twórczym procesem zmieniania świadomości i zachowania. Terapeuta w tym procesie stwarza takie warunki, aby klient w aktywny sposób mógł zbadać sam siebie. Terapia Gestalt jest terapią kreatywną, czyli takim procesem rozwoju, który umożliwia rozwiązywanie problemów, jest specjalną formą uczenia się i eksploracji pełnego zakresu aspiracji w kierunku metamorfozy i doskonalenia się.

Terapia Gestalt jest określana jako egzystencjalna, interpersonalna , z korzeniami humanistycznymi . Szczególnie wskazana jest dla osób zagubionych w tym, czego pragną, próbujących uniezależnić się od innych, nierozumiejących swoich uczuć, z objawami lękowymi lub psychosomatycznymi.

Psychoterapia może okazać się pomocna także wtedy, gdy otwierają się przed nami nieznane obszary własnej tożsamości, nie wiemy kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, co jeszcze chcemy osiągnąć? Odpowiedź na te pytania jest podstawą dokonywania wyborów, które wpływają na nasze dalsze życie.

Terapia Gestalt jako proces poszerzania świadomości i zmiany zachowań łączy się z procesem poznawania i kontroli nad własnymi uczuciami, zdolnością wyboru i ponoszenia odpowiedzialności.